Materiály a údržba

Materiály na snubní prstýnky

Na snubní prstýnky jsou dnes kladeny vysoké nároky. Každý máme o tomhle prvku svatebního obřadu svou vlastní představu a protože si jej vybíráme „na celý život“, měli bychom pečlivě vybírat.

Žijeme již v době, kdy máme k dispozici širokou škálu materiálů, tvarů, zabarvení, takže si vybere i ten nejnáročnější zákazník.
Největší poptávka je však po snubních prstýncích ze zlata. Zlato jako takové – žluté zlato – však už ustoupilo z módních trendů do pozadí a i když je stále velmi oblíbené, přednost dnes páry dávají spíše snubním prstýnkům z bílého zlata, případně prstýnkům z kombinovaných materiálů, tedy žluté zlato s bílým zlatem (případně s červeným zlatem).
Dále jsou velmi oblíbené snubní prstýnky z chirurgické oceli, stříbra či titanu.

Snubní prstýnky se s velkou oblibou osazují různými drahými kameny – drahokamy a polodrahokamy a je možno do nich z vnitřní strany nechat vyrýt jména partnerů (partnerka partnerovo jméno a naopak) či datum svatby.

Snubní prstýnky a jejich údržba

Snubní prstýnek je vzácnost, jehož podstata a krása by měla být zachována pokud možná co nejdéle. Jestliže chceme tento skvost ponechat na svém prsteníčku napořád, měli bychom například zvážit, jakou práci vykonáváme, abychom jej zbytečně neodírali a mechanicky nepoškozovali. Záleží ovšem na druhu zaměstnání i na kovu, ze kterého máme snubní prstýnek vyroben. Stříbrné prstýnky se snadněji odřou a zlaté jsou také náchylnější k poškození než třeba prsteny z chirurgické oceli či titanu. Pokud třeba muž zastává těžkou manuální práci, je vhodné, aby prstýnek raději sundával, ať už je vyroben z jakkoliv tvrdého kovu.

Snubní prstýnky stejně jako ostatní šperky čistíme speciálními roztoky k tomu určenými (zakoupenými u renomovaných výrobců) a dbáme přitom pokynů výrobce, abychom prstýnky nějak nepoškodili. Zvláště u prstenů osazených kameny bychom se měli informovat u prodejce na způsob čištění, abychom předešli případnému znehodnocení prstenu (různé chemikálie mohou působit jinak na kov a jinak na kameny). Jinak na běžné čištění postačí čistící ubrousek, který je možno zakoupit téměř v každém zlatnictví.